Kulturna i prirodna dobra

Na području Beograda nalazi se 449 nepokretnih kulturnih dobara od kojih su 398 spomenici kulture, 21 prostorno kulturno istorijska celina, 22 arheološka nalazišta, 8 znamenita mesta, od toga 15 dobara od izuzetnog i 51 od velikog značaja za Republiku Srbiju. Brigu o nepokretnom kulturnom nasleđu naše prestonice poverena je od 1960. godine Zavodu za zaštitu spomenika kulture koji izrađuje predloge Odluka za utvrđivanje za kulturno dobro, izrađuje i izvodi projekte, priprema izložbe i izdaje publikacije u cilju popularizacije i prezentacije našeg kulturnog blaga kako bismo ga sačuvali i ostavili u nasleđe generacijama koje tek dolaze.

Neki od spomenika kulture koji su ujedno i najprepoznatljiviji simboli Beograda su Beogradska tvrđava, Dositejev licej, Konak kneginje Ljubice, Konak kneza Miloša, Saborna crkva, Bajrakli džamija, Spomenik Pobedniku i Vuku Stefanoviću Karadžiću, Dom Jevrema Grujića koji je ujedno i prvi objekat na teritoriji Beograda koji je utvrđen za nepokretno kulturno dobro.

Prostorno kulturno-istorijske celine, odnosno nepokretna kulturna dobra prostornog karaktera, kroz koja svakodnevno prolazimo, su Područje knez Mihailove ulice, Topčider, Gročanska čaršija, Kosančićev venac, Staro jezgro Zemuna, Centralna zona Novog Beograda, Svetosavski plato, Terazije, dok se na najstarijim istorijskim slojevima našeg grada nalaze arheološka nalazišta Vinča, Antičkog Singidunuma koji se prostire preko čak 5 gradskih opština i Antičkog Taurunuma u Zemunu. Znamenita mesta poseduju spomeničke vrednosti kao mesta značajnih istorijskih događaja poput Bojčinske šume i Spomenika i groblja oslobodilaca Beograda 1806. godine.

Beogradska tvrđava je utvrđenje podignuto, u razdoblju od 1. do 18. veka, kao kompleks odbrambenog karaktera na bregu iznad ušća Save u Dunav, danas predstavlja muzej na otvorenom. Ovu celinu, koju krasi simbol Beograda – Spomenik Pobednik, čini sama Beogradska tvrđava, podeljena na Gornji i Donji grad, i park Kalemegdan

Tokom šetnje ne propustite priliku da obiđete Rimski bunar, Veliki barutani magacin, Vojni bunker i Sahat kulu. Pogledajte bogate postavke u Vojnom muzeju, Kuli Nebojša i Galeriji Prirodnjačkog muzeja. Veliko stepenište na Kalemegdanu dovešće vas do mesta sa kog se pruža predivan pogled na ušće Save u Dunav, Novi Beograd i Zemun. Duž uređenih staza nalaze se brojne skulpture sa kraja 19. i početka 20. veka podignute u čast pisaca, kompozitora i drugih javnih ličnosti.

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *